Przeczytane: Akta Dresdena

Mój mąż dostał w prezencie 6 pierwszych tomów cyklu o Harrym Dresdenie, autorstwa Jima Butchera. MAG parę lat temu zakupił licencję, wydał reedycję wcześniejszych 5 tomów plus tom 6, wcześniej w Polsce niedostępny. A że do tego zrobił w grudniu przyjemną promocję, to żal było nie skorzystać, zwłaszcza, że okazja prezentowa była ;)

Pierwszy tom zaczęłam w Nowy Rok (mąż miał solidną przewagę paru dni). Czytało się szybko, ale do efektu „wow” brakowało sporo. Fabuła wydawała mi się trochę naciągana, akcja nieco sztuczna, ale do przeżycia. Z drugim tomem było podobnie, a do tego zaczęły mnie z lekka irytować rozważania Dresdena w związku z tym jakie i ile informacji ma przekazać zatrudniającej go jako konsultanta porucznik Murphy. Ten wątek ciągnął mi się jak flaki z olejem (mimo tego, że przerywany dość intensywną akcją), dylematy Harrego były jednocześnie idiotyczne oraz, jak się okazało później, doskonale przewidujące równie idiotyczną reakcję Murphy.
Trzeci tom zaczęłam siłą rozpędu, ale trochę już do całości zniechęcona. Niesłusznie ;) Dopiero tutaj w końcu zaczęło mnie to wciągać. Harry i Karrin w końcu uporządkowali wzajemną relację (służbową), akcja również jest mniej przewidywalna niż w pierwszych częściach, chociaż nadal całość jest napisana trochę zbyt chaotycznie.
Kolejne 3 tomy poszły mi już bardzo gładko, nie wiem czy przyzwyczaiłam się do stylu pisania autora, czy też ten styl trochę się wyrobił i poprawił (pewnie trochę jednego i drugiego). Wraz z kolejnymi tomami zyskujemy coraz więcej wiedzy na temat pochodzenia i młodości bohatera, a i Harry trochę się zmienia – w końcu zaczyna być magiem, z którym trzeba się liczyć.
Cały cykl generalnie jest dość mroczny, trochę brutalnych scen, ale mi to akurat nie przeszkadza.

Pod względem graficznym – okładki są spójne, ilustracje na nich (Chris McGarth) ładnie oddają klimat. W 6 tomie korektorka przepuściła trochę literówek, we wcześniejszych nic takiego nie rzuciło mi się w oczy.

Kolejny tom pod koniec stycznia. Kupimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>